Nowoczesne akcesoria w naukach historycznych

Jako młodzieniec zajmowałem się przeszłością. Teraz także tak jest, choć mam teraz dużo mniej wolnych chwil na interesowanie się swym hobby. Jednakowoż, kiedy ukazują się malutkie wzmianki o historii w radio, usiłuję być z nimi na bieżąco. Od czasu do czasu także przeglądam strony tematyczne.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
Zważywszy na permanentną rozbudowę sieci dróg w naszym kraju oraz innych ogromnych inwestycji, prowadzi się dużą ilość nadzorów archeologicznych, nakazanych przepisami. Nie zaskakuje więc fakt, iż co chwilę o sensacyjnych odkryciach z dziedziny historii antycznej będą media informować.

Wielką rolę w odkrywaniu dawnych czasów mają zaawansowane zdjęcia z góry – więcej znajdziesz w tym odnośniku. Odeszły już epoki, kiedy poszukiwacz starożytności – dość romantycznie – po uzupełnieniu odpowiednich informacji, trochę na ślepo wypatrywał artefaktów. Znaczną rolę (poza doświadczeniem archeologa) spełniała odrobina szczęścia, nie bez znaczenia były również cierpliwość, skrupulatności i pedantyzm. Współcześnie naukowiec rozporządza bardzo zaawansowanymi technikami, wspierającymi wykopaliska.

Zaczynając od małych wykrywaczy metali, po urządzenia niezwykle zaawansowane, jak przykładowo samolot bezzałogowy a także helikoptery stosowane do wykonywania zdjęć z góry. Takie fotografie są wielce przydatne, gdyż z samolotu widać zwykle więcej. W wielu casusach zdjęcia z góry to najwłaściwsze wyjście. Tak jest np. w archeologii morskiej. Obiekty które chcielibyśmy poznać zwykle z trudem jest innym sposobem znaleźć na morzu. Identycznie sprawa się wygląda na lądzie. Naukowiec w balon ma możność widzieć obszar dociekań i dzięki swojemu doświadczeniu umiejscowić nowe stanowisko archeologiczne.

Pierwsza Wojna Światowa spowodowała masowe wykorzystanie aeroplanu do zadań militarnych. W wojsku bezwzględnie przy fotografowaniu zaangażowani byli też naukowcy. I wszak filmowanie (szukasz filmowanie ślubów Kraków?) z powietrza miały wtedy całkiem inne przeznaczenie, w ten sposób powstała lotnicza archeologia. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz: magiceye.com.pl/.Dość powiedzieć, iż już w tysiąc dziewięćset siedemnastym roku znaleziono przy pomocy zdjęć z góry dawną Samarę. To jest miasto, którego szczątków w inny sposób nie dało by się odnaleźć, gdyż na jego lokalizację pokazywały oznaki widoczne jedynie z z góry, przykładowo różne zabarwienia traw, czy także subtelne różnice w rzeźbie terenu. Innym przykładem przydatności zdjęć z góry może być odszukiwanie wraków statków, których inną metodą często nie udało by się znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*