Jaka kurtka dobrze sprawdzi się jako kurtka zimowa?

Hitem ostatnich sezonów stały się puchowe kurtki. Możemy je zobaczyć na turystycznych szlakach górskich oraz na zwykłych uliczkach miast. Kurtki tego typu wyróżniają się niezwykle charakterystycznymi przeszyciami tzw.

pikowaniem.
Ireneusz Dudek

Autor: Farrell Small
Źródło: http://www.flickr.com
Puchowa kurtka, jest to idealny rodzaj odzieży wierzchniej, który jest przeznaczony na zimę. Podstawą puchowej kurtki jest jej wypełnienie naturalnym puchem gęsim lub puchem kaczym albo wypełnienie syntetycznym puchem. Zewnętrzna warstwa powinna być lekka i wytrzymała mechanicznie i powinna być odporna na wiatr. Tylko niektóre kurtki puchowe są produkowane w wersji wytrzymałej na deszcz. Kurtki puchowe charakteryzują się bardzo dobrą cieplną izolacyjnością oraz dużą lekkością. Zapewnia to duży komfort ich użytkowania. Tego typu kurtki znajdują zastosowanie jako odzież w turystyce i jako odzież miejska do zakładania każdego dnia.

Bardzo nam miło, że poświęciłeś swój czas, żeby przejrzeć ten wpis. Jeżeli masz chęć na inne, to kliknij link pizza Bydgoszcz focus park i przejdź do kolejnej witryny.

Kurtka puchowa ma zdolność do znacznej kompresji oraz ma możliwość SPAkowania jej do niewielkich rozmiarów. Podstawową cechą, która decyduje o izolacyjności termicznej puchowej kurtki, to ilość użytego puchu do jej wypełnienia i zdolność takiego puchu do rozprężania się.

kurtka

Autor: Apple
Źródło: Apple
Najlepszy do wypełnienia puchowej kurtki jest puch gęsi. Tego typu puch jako jedyny może osiągnąć sprężystość na pułapie 900 cuin. To najlepszy, lecz także zdecydowanie najbardziej kosztowny puch. Kaczy puch charakteryzuje się sprężystością nie przekraczającą 600-700 cuin. Częstym zabiegiem jest produkcja kurtek puchowych, które posiadają mieszaninę puchu kaczego oraz gęsiego w rozmaitych proporcjach. Konkurencja dla naturalnego puchu, to puch sztuczny. Puch posiada znikomą odporność na zawilgocenia. Przemoczony puch traci gwałtownie swe właściwości termiczne.

Naturalny puch silniej pochłania wodę a gdy jest mokry, jest on ciężki i nie mając żadnej sprężystości, nie będzie izolował od zimna. Wysuszenie w warunkach domowych przemoczonej kurtki, która wypchana jest naturalnym puchem jest praktycznie niewykonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*