Dlaczego fajnie jest mieć pasje?

Wiele osób ma kłopoty z wyszukaniem sobie jakiś zajęć w wolnych chwilach. Wielu z nich niestety bierze wtedy do ręki smartfon albo siada przez komputerem i zaczyna grać. Jest to najprostsze rozwiązanie, nie wymagające wysiłku, lecz czy naprawdę dobre? Na przykładzie młodzieży można zauważyć, że malejąca jej liczba posiada jakieś ciekawe hobby albo chce robić coś niespotykanego.

Gra sudoku

Autor: yanik_crepeau
Źródło: http://www.flickr.com
Młodzież woli skupić się na graniu i portalach społecznościowych, odpuszczając swój rozwój i relacje z przyjaciółmi i rodziną. Coraz częściej również gry komputerowe stają się zamiennikiem nauki i rozwoju, młodzi ludzie rezygnują z umysłowego wysiłku, bo w końcu najprościej będzie włączyć grę i odizolować się od świata.

A w rzeczywistości jest tyle ciekawych rzeczy, które można robić dobrze się bawiąc, a przy tym rozwijając swoją pamięć, koncentrację i umiejętność kojarzenia. Świetnym przykładem na to są sudoku i inne łamigłówki (zamów porywającą rozrywkę na wakacje – książki o szachach), świetnie nadające się dla osób bez względu na wiek, oraz najpopularniejsza z gier na świecie, wymagająca jednak sporo nauki, czyli szachy.

Wiele osób twierdzi, że nie ma żadnych zainteresowań, bo nie ma na to pieniędzy. Fakt, każde hobby wymaga jakiegoś nawet niewielkiego finansowego wkładu, lecz to przeważnie jest jedynie dobra wymówka. Jeśli ktoś zechce się nauczyć gry na skrzypcach, to rzecz jasna jakiś instrument będzie mu potrzebny, bez instrumentu chyba nic się nie uda. Ale cała reszta zależy już od motywacji i zaangażowania kogoś, kto się za to będzie zabierać. W sieci internetowej są do ściągnięcia przeróżne śpiewniki, poradniki i kursy, na niektórych wręcz serwisach są szczegółowe filmiki pokazujące jak wykonać dane techniki. Z takim dostępem do informacji nie potrzeba się zapisywać na drogie lekcje, jednak ćwiczenie w domu będzie wymagać sporo samozaparcia i ciężkiej pracy. W taki sam sposób uczyć się można wielu innych rzeczy, takich jak na przykład taniec. Jeśli ma się jakąś koleżankę, która będzie również chciała się go uczyć, to można ściągnąć poradniki na temat tańca (Kurs tańca dla nowożeńców) z internetu, poszukać odpowiedniej muzyki i zabrać się za ćwiczenia, a z pewnością za jakiś czas pojawią się oczekiwane rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*