Czym są Kresy oraz z jakiego powodu warto odwiedzić tamte rejony?

Podczas 20-lecia międzywojennego mapa naszego kraju prezentowała się zupełnie inaczej niż obecnie. Nasza granica wschodnia była przesunięta bardziej na wschód i obejmowała tego typu miasta jak Lwów czy też Wilno, z kolei nasza zachodnia granica nie obejmowała takich miast jak Poznań czy też Wrocław.

wakacje

Autor: Marcin Kargol
Źródło: http://www.flickr.com
Po konferencji w Jałcie, która miała miejsce w pierwszej połowie lutego 1945 r., przedstawiciele trzech ogromnych mocarstw, czyli J. Stalin, W. Churchill i Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja zajmie część wschodnich ziem naszego kraju w zamian za część ziem należących do tej pory do Niemiec. Polskie Kresy Wschodnie stały się częścią takich krajów jak Ukraina, Białoruś i Litwa. Aktualnie nie ma specjalnego kłopotu, żeby odwiedzić dawne miasta. Można to zrobić na własną rękę lub korzystając z oferty jakiegoś biura turystycznego. Organizowane są np. wyjazdy wyjazdy motywacyjne do Lwowa, podczas których można odwiedzić Operę Lwowską, Browar Lwowski czy też obecne tam cmentarze, na których spoczywają sławni Polacy. Jednym z nich była M. Konopnicka, która jest pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
krajobraz - zdjęcia

Autor: download.net.pl – mobile
Źródło: http://www.flickr.com
Arctic Monkeys

Autor: PokerStars.com

Spis pochowanych tam zasłużonych dla naszego kraju osób jest niezwykle długa oraz zawiera między innymi nazwisko znanego polskiego matematyka Stefana Banacha, który razem ze swoimi rówieśnikami kilkadziesiąt lat wcześniej tworzył w kultowej ówczesnej restauracji rewolucyjne twierdzenia matematyczne. Jadąc na Kresy, należałoby też odwiedzić w Wilnie popularną Ostrą Bramę, która zostaje nawet wspomniana przez A. Mickiewicza w pierwszej księdze słynnego poematu Pan Tadeusz. Należy jednak pamiętać, że dla naszych ojców istniały ponadto Kresy Zachodnie.

Była to należąca do naszych zachodnich sąsiadów część Pomorza oraz Śląska. Aktualnie Kresy Wschodnie to obszar ok. 500-800 tysięcy kilometrów kwadratowych, jaki jeszcze kilka dziesiątków lat temu należał do Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*