Urlop w stolicy Tatr- czy aby naprawdę warto?

Tatry tworzą najwyższe góry w łańcuchu Karpat, który z kolei jest jednym z największych pasm na starym kontynencie. Duży poziom deniwelacji terenu, piękne krajobrazy, miejscowa ludność i kultura, czyste i świeże powietrze oraz zasobna flora i różnoraka fauna, a więc obcowanie z naturalnym środowiskiem. Po polskiej stronie Tatr, u podnóży tych majestatycznych gór, położona jest miejscowość o nazwie Zakopane. Jej początki sięgają szesnastego wieku, kiedy to zbudowana została jako osada pasterska. Prawdziwy rozkwit Zakopanego szacuje się na dwudziesty wiek. W latach 1910-1930 wprowadziło się tam o dziesięć tysięcy więcej mieszkańców, a w przedziale lat 1931-1989 pojawiło się jedenaście tysięcy nowych ludzi.

Zakopane - góry

Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com
Miejscowość tą można spokojnie nazwać miastem, które wielu mieszkańców Polski kojarzy z określeniem „stolica Tatr”. W mieście, o którym mowa odbywały się liczne zawody sportowe związane ze sportami zimowymi, takie jak mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym i mistrzostwa Europy w biathlonie. Rokrocznie organizowane są tu zawody pucharu świata w skokach narciarskich, a przeprowadzane są na Wielkiej Krokwi – największej skoczni narciarskiej w Polsce (w parze ze skocznią nazwaną imieniem Adama Małysza, najbardziej rozpoznawalnego polskiego skoczka dziejach.

Zakopane zimą

Autor: Greger Ravik
Źródło: http://www.flickr.com

Wakacje w Zakopanym i w lecie, i w zimie są w stanie dostarczyć bardzo dużą ilość miłych i niezapomnianych doznań . Można tam pokosztować typowych góralskich potraw, a między innymi ziemniaki z kapustą lub też typowy przysmak dla klimatu górskiego – kozie sery. Najchętniej wybieranym mięsem jest oczywiście baranina. Poza czynnikiem kulinarnym, dobrze jest przyjechać na urlop w górach ze względu na fantastyczne widoki, czyściuchne powietrze oraz wielokilometrowe szlaki turystyczne ciągnące się przez góry i doliny. Ciekawym miejscem są również Karkonosze: apartamenty do wynajęcia w Karkonoszach

Gdy jest się w Zakopanym, nie można pozwolić sobie na odrzucenie wyprawy na Morskie Oko, a więc największe i na pewno najpiękniejsze jezioro tatrzańskie, otoczone ze wszystkich stron wysokimi masywami górskimi.

Chciałbym namówić Cię na dobre www (https://www.viva-bus.com.pl/). To nowa strona, która zawiera mnóstwo interesujących wpisów. Fantastycznie będzie również, jeżeli napiszesz ocenę.

Jezioro to położone jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, będącego jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Na poznanie tego miejsca dobrze jest poświęcić nawet parę dni i zapłacić każdą złotówkę na wyszkolonego przewodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*